Firma MIFER vznikla na jaře roku 1989. Před listopadovou revolucí to ale nebylo jen tak. Záměr podnikat musel tehdy povolit stát. Do podnikání nešel sám. Jeho společníkem byl Michael Svoboda, který tou dobou působil v autoservisu LADA a přišel s nápadem do blatníků automobilů LADA vyrábět plastové vložky, které sloužily jako ochrana karoserie před odletujícími kamínky, kterými se v zimě sypaly silnice. Tyto vložky se tehdy vyráběly pouze ve Skandinávii. V Československu nebyly k dostání. Podnikatelská idea tedy byla jasná: vyrábět nedostupný díl pro místní trh. Díl původně vyráběli kontaktním laminováním ze skelného laminátu. Kapacita této technologie však byla nízká.
HISTORIE SPOLEČNOSTI MIFER
Vznik společnosti
Společnost založil Vladimír Frank. K myšlence využít technologii vakuového lisování ho tehdy přivedl problém, který jako vedoucí konstrukce řešil ve svém tehdejším pracovním působišti v Českém kamenoprůmyslu. Hledal vhodné řešení pro výrobu plastových desek, které mají imitovat vzhled štípaného kamene a tvořit povrch forem na odlévání dlaždic z konglomerovaného kamene. Tyto dlaždice nahradily klasickou chodníkovou mozaiku v historickém centru Prahy. Zmíněné plastové desky se úspěšně vyrobily v přidružené výrobě JZD Všeň, která technologií vakuového tvarování používala, a úkol byl zdárně dokončen.
První úspěchy
První výlisky vložek do blatníků z materiálu ABS zde byly vyrobeny již v létě 1990. Za den se vyrobilo 6 vložek a všechny kusy vyrobené za týden byly prodány během několika hodin. Při hledání výkonnější a efektivní technologie Vladimír Frank využil svých poznatků z minulého působiště a rozhodl se navrhnout a svépomocí i vyrobit stroj pro vakuové tváření plastů. Výroba stroje byla dokončena v červnu roku 1990. Pro jeho kompletaci a provoz firma potřebovala vhodné prostory. Pronajala si proto hospodářskou budovu v areálu bývalého zemědělského statku obce Hostivice – Břve. První výlisky vložek do blatníků z materiálu ABS zde byly vyrobeny již v létě 1990.
Rychlý rozvoj
S počtem zákazníkům a jejich zakázkami průběžně rostl i MIFER. Výroba se rozšířila do okolních objektů pronajatého areálu, byly vyrobeny další dva stroje, později pořízeny stroje na vakuové tvarování a CNC obrábění profesionálních výrobců. Kvantitativní i kvalitativní skok nastal v roce 1994, kdy byla firma MIFER vybrána jako dodavatel některých výlisků pro automobil ŠKODA Pick Up a následně i ŠKODA Van plus z produkce automobilky ŠKODA Auto. Ve stejném roce zakoupila v blízkosti svého dosavadního působiště areál s rozlehlou budovou bývalého ovčína a přilehlými pozemky. Zde začala budovat vlastní výrobní prostory a provozuje svou výrobu dodnes.
V roce 2000 se Michael Svoboda vrátil ke svému původnímu oboru, prodeji a opravám automobilů. Vladimír Frank tak zůstal jediným vlastníkem firmy MIFER.
Firma v tomto roce zakoupila první CNC 5ti osou frézu, o rok později úspěšně prošla certifikací dle standardů ISO a získala tak důležitý předpoklad pro další rozvoj své zákaznické základny.
Po roce 2008 si firma prošla turbulencemi způsobenými všeobecným hospodářským poklesem. Skokový propad tržeb zaznamenala patrně každá výrobní firma na území Evropy a ne každá tuto krizi úspěšně překonala.
Pro MIFER toto období znamenalo především změnu v obchodním přístupu: bylo třeba se začít aktivněji poohlížet po nových obchodních příležitostech, hledat nové trhy a průmyslová odvětví, kde lze technologické schopnosti a know-how aplikovat, v neposlední řadě pak zefektivnit výrobní činnosti tak, aby firma byla konkurenceschopná. V posledních letech se na dalším rozvoji firmy podílí Tomáš Bartoň, který se v roce 2012 stal druhým společníkem. V tomto období proběhla přestavba a modernizace výrobních prostor, byly pořízeny dva moderní plně automatizované velkoplošné vakuové lisy, CNC obráběcí stroje a další moderní výrobní technologie.